Sprzątanie w mieście- w jaki sposób odbywa się na co dzień?

W jaki sposób efektywnie sprzątać miasto, z którego korzysta jednocześnie tak wiele osób i to praktycznie przez całą dobę? To władze miasta zatrudniają operatorów specjalnych maszyn, które poprzez codzienną pracę w terenie są w stanie utrzymać miasto w nienagannym porządku. Oczyszczanie ulic nie byłoby możliwe w żaden inny sposób jak tylko poprzez wykorzystanie zamiatarek drogowych. Pracują one jednocześnie w różnych punktach w mieście przez wiele godzin. Najczęściej ich praca zaplanowana zostaje na godziny o mniejszym natężeniu ruchu po to, aby nie generowały dodatkowych korków.

Zamiatarka- pojazd, który może być naprawdę niewielkich rozmiarów

Na ograniczonej, miejskiej przestrzeni ciężko byłoby sprzątać dużym autem ciężarowym. Dlatego też do takich zadań wykorzystuje się kompaktowe modele zamiatarek- mniejsze, zwrotne, ale równie dobrze sprawdzające się w praktyce. Naprawa zamiatarek jest przeprowadzana w miarę potrzeb w wyspecjalizowanych w tej tematyce przedsiębiorstwach. Należy do nich na przykład Terberg Matec Polska. Tak naprawdę, naprawa może dotyczyć zarówno samego pojazdu jak i osprzętu, w jaki ten jest wyposażony. Najnowocześniejsze modele zamiatarek posiadają bardzo wiele udogodnień dla operatorów tych maszyn.

A w jaki sposób w praktyce odbywa się takie sprzątanie?

Nowoczesne zamiatarki drogowe wyposażone są w osprzęt, który umożliwia szybkie i sprawne oczyszczanie nawet dużych powierzchni każdego dnia. To, co można zaliczyć do takiego właśnie osprzętu to przede wszystkim:

 

  • Szczotki zamiatające- to szczotki wykonywane z bardzo trwałych tworzyw, które poruszają się ruchem obrotowym z dużą prędkością. W niektórych modelach zamiatarek zainstalowana jest jedna taka szczotka, ale są też zamiatarki z dwoma a nawet trzema takimi szczotkami. Są one umieszczone na wysięgnikach hydraulicznych. To, jak wydajne będzie sprzątanie z wykorzystaniem zamiatarki zależy też w dużej mierze od tego, jaki będzie rozstaw szczotek i jak szeroko będą zamiatać drogę przy jednorazowym przejeździe. Szczotki są na bieżąco zraszane podczas pracy tak, aby ich ruch obrotowy nie wywoływał unoszenia się pyłów i kurzu do góry. Ruch szczotek obrotowych może być kontrolowany z kabiny operatorskiej dzięki częściowo przeszklonej podłodze.
  • Myjka ciśnieniowa- pozwala na usuwanie zaschniętych zanieczyszczeń oraz rozlanych substancji z powierzchni dróg. Zamiatarki mogą także usuwać niektóre substancje chemiczne.
  • Odkurzacz o dużej mocy ssącej wraz z dmuchawą. Sama dmuchawa przydaje się jesienią do usuwania opadniętych liści.