Wybieramy płytki do łazienki- jak wybrać te dobrej jakości?

Wiele osób planując zakup płytek ceramicznych do łazienki planuje, że będą one elementem wystroju tego wnętrza przez dłuższy czas. I faktycznie, raz położone płytki dobrej jakości mogą być niezmiennie piękne naprawdę bardzo długo- niejednokrotnie może się całkowicie zmienić moda i stylistyka ceramiki, a te płytki, które lata temu położyliśmy na podłogi i na ściany mogą się w ogóle nie zniszczyć. Jednakże, aby tak było- trzeba wybrać ceramikę odpowiedniego rodzaju. Jak wybrać dobre płytki ceramiczne? Gdzie kupować i jakie wzornictwo okaże się najbardziej uniwersalne i ponadczasowe?

Płytki, które będą odporne na ścieranie i na uszkodzenia mechaniczne

Odwiedzając salon meblowy czy salon z ceramiką najczęściej zwracamy uwagę na zaprezentowane tutaj aranżacje. I oczywiście, estetyka jest bardzo istotna, w kolejnym kroku powinniśmy jednak zwrócić także uwagę na jakość ceramiki.

Każde płytki są w specjalny sposób oznaczone pod tym kątem, a więc mając informację o tym, w jakiej klasie ścieralności się znajdują. W zależności od rodzaju przyjętych oznaczeń, według normy EN 154 ceramika może być oznaczona klasą od 1 do 4, a według normy ISO 10545-7 dodatkowo jest jeszcze jedna, piąta klasa ścieralności. Wszystkie klasy oprócz numerka mają identyfikator klasy ścieralności w postaci symbolu PEI. Im wyższą klasę ścieralności posiadają płytki tym są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na ścieranie. Jeśli więc chcemy, aby dana ceramika mogła być z nami naprawdę długo- wybierajmy płytki o naprawdę wysokiej klasie ścieralności. Słaba ceramika może zacząć się kruszyć, a płytki mogą pękać na przykład w momencie, kiedy coś na nie upuścimy. Psuje to estetykę całego pomieszczenia, a pojedyncze płytki ciężko jest wymienić na nowe.

A jakie wzornictwo będzie najbardziej ponadczasowe?

Zdecydowanie najlepiej z upływem czasu radzą sobie kolory eleganckie, stonowane i klasyczne. Jak wybrać dobre płytki ceramiczne w tym kontekście? Można celować w chłodny minimalizm w postaci białej ceramiki, wiele tego rodzaju propozycji znajdziemy na stronie mirad.pl. Zastosowanie stonowanej ceramiki stwarza nam też bardzo duże pole do popisu w innych kwestiach- możemy dobrać dodatki i dekoracje w dowolnej kolorystyce. Tym samym, zmieniając dodatki możemy łatwo odświeżyć wygląd wnętrza niemalże całkowicie je zmieniając i to bez konieczności zmiany ceramiki, co wiązałoby się z poważnym remontem.

Na pewno warto też zwrócić uwagę na ceramikę będącą imitacją drewna, gdyż ono również praktycznie nie wychodzi z mody. Doskonale ociepla każdą łazienkę i wspaniale łączy się niemalże ze wszystkimi kolorami. Drewno będzie pasowało zarówno do ceramiki utrzymanej w innej kolorystyce jak i do szkła czy też metalu. Płytki ceramiczne będące wierną imitacja drewna również znajdziemy w różnych odcieniach, co daje nam duże pole do popisu. Z tak klasycznego rozwiązania na pewno będziemy zadowoleni.