Spółka akcyjna czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Możliwość rejestracji spółki w Hiszpanii jest korzystnym rozwiązaniem dla firm z wielu branż. Jednakże, aby dobrze wybrać typ spółki, jaką będziemy chcieli zarejestrować- trzeba wykazać się pewną wiedzą i znajomością hiszpańskiego prawa. Z tego też względu wiele osób korzysta z doradztwa biznesowego oraz księgowego, gdzie wykwalifikowani specjaliści mają szansę podpowiedzieć przyszłemu przedsiębiorcy, jakie rozwiązanie będzie dla niego najkorzystniejsze biorąc pod uwagę późniejsze rozliczenia oraz podatki. Takie wsparcie jest też korzystne także później, kiedy firma już działa i kiedy należy wykonywać jej regularne rozliczenia rachunkowe.

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej. Czym w praktyce różni się jedna spółka w Hiszpanii od drugiej, jak wybrać odpowiedni rodzaj spółki i na co zwrócić uwagę już na starcie?

Co łączy oba te typy spółek? Porównanie obu rozwiązań

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dająca ogromne możliwości osobom, które ją zakładają jest jedną z najczęściej wybieranych strategii prowadzenia swojego biznesu. Podobnie jak w przypadku spółki akcyjnej, tak samo też w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnicy odpowiadają za losy nowego podmiotu tylko i wyłącznie do wysokości wkładu, jaki w niego wnieśli. Co za tym idzie- ich majątki odrębne są chronione i nie są w żaden sposób kojarzone ze spółką. To, jak rozkładają się udziały w tych podmiotach zostaje ściśle ustalone już na początku, co spisane zostaje już w momencie rejestracji podmiotu u notariusza.

Co ważne, zarówno w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jak i w przypadku spółki akcyjnej- konieczne jest wykazanie kwoty kapitału początkowego na koncie spółki już na etapie jej rejestracji. W przypadku obu tych typów spółek jest to jednak inna kwota. Chcąc szybko zaznajomić się szczegółowo z procedurą rejestracji takiego podmiotu na pewno warto udać się do specjalistów, którzy w prosty i szybki sposób wskażą nam, jakie kroki podjąć. Wystarczy odwiedzić stronę https://biuroksiegowewhiszpanii.pl/.

Jakie są najważniejsze różnice? Warto od razu zwrócić na to uwagę

Wysokość wymaganego kapitału początkowego jest inna w obu tych typach spółek, gdyż skala przedsięwzięcia jest również bardzo różna. Spółka w Hiszpanii z ograniczoną odpowiedzialnością to podmiot odpowiedni dla mniejszych i średnich firm. Podmiot ten daje wspólnikom sporą dozę elastyczności. Inaczej jest w przypadku spółki akcyjnej, która w swoim założeniu została zaprojektowana jako rozwiązanie dla średnich i dużych firm. Podmiot ten daje możliwość podjęcia współpracy wspólników z bardzo wielu różnych środowisk, a konieczna kwota kapitału początkowego jest już bardzo wysoka. W przypadku spółki akcyjnej konieczne jest wybranie zarządu, co istotne jednak- akcje w spółce mogą swobodnie przechodzić z rąk do rąk. W ramach spółki akcyjnej mogą współdziałać ze sobą skrajnie różne opcje i różni specjaliści.