Trichoskopia- dlaczego warto ją przeprowadzić?

Trichoskopia jest specjalistycznym badaniem diagnostycznym, jakie można przeprowadzić w klinikach, które zajmują się włosami oraz skórą głowy. Badanie to polega na wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu, który pozwala na wykonanie bardzo dużego powiększenia. Wykonuje je trycholog. Aparat nakierowany na skórę głowy pozwala na jej dogłębną analizę wraz ze sprawdzeniem stanu mieszków włosowych.

 

Badanie jest jednym z elementów diagnostyki problemu, z jakim pacjent zgłasza się do trychologa. Pozwala na dokładne określenie, jaka jest przyczyna problemów z włosami, pozwala także na trafniejszą diagnostykę schorzeń dermatologicznych skóry głowy. Dzięki zastosowaniu tego badania można znacznie trafniej dopasować kurację leczenia dobierając ją indywidualnie pod pacjenta. A sama kuracja może być związana zarówno ze wskazówkami, co do odpowiedniej, domowej pielęgnacji, jak i może dotyczyć specjalistycznych zabiegów, które mogą być wykonane w klinice.

Kompleksowe podejście do problemu

Do trychologa może udać się w bardzo różnych przypadkach, najczęstszymi powodami są:

  • Nadmierne wypadanie włosów, łysienie androgenowe, łysienie plackowate.
  • Problemy z wyglądem włosów, brak połysku, cienkie i wypadające włosy, rozdwajające się końcówki.
  • Problemy pielęgnacyjne takie jak nadmierne przetłuszczanie się włosów, a więc także problemy związane z odpowiednim doborem preparatów dedykowanych do pielęgnacji włosów.
  • Schorzenia dermatologiczne obejmujące skórę głowy. Do najczęstszych należy łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łupież suchy i pstry, atopowe zapalenie skóry głowy czy liszaj.

 

Podczas trichoskopii można dokonać nawet 140- krotnego powiększenia obrazu tak, aby dokładnie móc zbadać problem. Najczęściej, zaleca się przeprowadzenie tego badania już podczas pierwszej wizyty w gabinecie, gdyż wynik badania może być podstawą ustalonej terapii zaradczej. W zależności od problemu, konsultacja może mieć charakter kosmetologiczny, ale i lekarski o charakterze dermatologicznym. Jeśli to konieczne- wdrażane jest odpowiednie leczenie farmakologiczne.

 

Cały zabieg nie powinien trwać dłużej niż godzinę. Do zabiegu nie trzeba się też specjalnie przygotowywać. Wystarczy na około 24 godziny przed planowaną wizytą standardowo umyć włosy szamponem. Uzupełnieniem trichoskopii i konsultacji może być dodatkowe badanie biochemiczne i hormonalne. Zleca się je w szczególnych przypadkach tak, aby potwierdzić diagnozę. Oprócz kuracji zleconej do domu, lekarz może zalecić także kurację dodatkową z wykorzystaniem specjalistycznych zabiegów, a ich zczegółowy ich opis można znaleźć bezpośrednio na stronie kliniki https://centrumzdrowegowlosa.pl/.