Na jakiej głębokości łowić?

Na to pytanie nie ma rzecz jasna jednoznacznej odpowiedzi. Nie istnieją też żelazne reguły, które możemy zastosować w każdej sytuacji. Występuje jednak pewna powtarzalność zachowań karpi w podobnych okolicznościach, którą możemy wykorzystać poszukując głębokości, na jakiej będziemy łowić.

 

Ostrożnie z generalizowaniem

Chciałbym na początku przestrzec wszystkich przed bezkrytycznym stosowaniem opisanych poniżej wskazówek. Może bowiem okazać się, że te, które sprawdzają się w jednej wodzie, nie mają zastosowania w innym łowisku. Przykład? Generalną zasadą jest, że karpie przemieszczają się wraz z wiatrem. Zatem najczęściej ustawiając się na nawietrznym brzegu, możemy liczyć na dobre brania. Jednakże reguła ta nie sprawdzi się już w zbiornikach, na których występują wysepki lub które są położone wśród lasów, gdzie wpływ wiatru jest minimalizowany. Podobnie jest w przypadku łowisk o znacznej presji wędkarskiej, gdzie karpie mogły nauczyć się unikać nawietrznego brzegu, z którego cały czas lądują do wody zestawy.

Dlatego przy poszukiwaniu głębokości, na jakiej żerują karpie należy brać pod uwagę szereg czynników oraz indywidualne uwarunkowania każdego łowiska.

 

Komfortowe warunki bytowania

Próbując  zlokalizować głębokość, na jakiej przebywają ryby, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego w ogóle przemieszczają się przemierzając różne partie zbiornika?

Karpie potrzebują zapewnić sobie zaspokojenie podstawowych potrzeb biologicznych, tzn. pożywienia, odpowiedniego natlenienia wody, ciepła oraz schronienia. Stąd można wysnuć wniosek, że to, gdzie będą przebywały ryby w znacznej mierze zależy od warunków pogodowych w różnych porach roku.

 

Wiosna

Skoro ustaliliśmy, że karpie dążą do zapewnienia sobie komfortowych warunków życia, to temperatura wody po zimie, wynosząca raptem kilka stopni Celsjusza na pewno nie jest dla nich optymalna. Dlatego jeśli tylko nadarzy się okazja i pierwsze promienie wiosennego słońca zaczną ogrzewać płytsze rejony wody, karpie na pewno się tam przemieszczą.

Płycizny to też miejsce, gdzie wiosną ryby mogą znaleźć większe niż w innych partiach zbiornika ilości pokarmu. Dlatego głębokość, na jakiej będziemy poszukiwali w tym okresie karpi to z reguły 1-2,5 m.

Temperatura gra tutaj naprawdę istotną rolę, a zmiana o 1-2 stopnie potrafi zrobić kolosalną różnicę. Dlatego warto nawet wyposażyć się w termometr, dzięki któremu będziemy w stanie zlokalizować obszary z nieco cieplejszą wodą.

 

Lato

O tej porze roku woda jest zazwyczaj nagrzana do temperatury ok. 17-20 stopni. Zasadą jest, że im jest ona cieplejsza, tym mniej tlenu się w niej rozpuszcza. Dlatego jest to okres, kiedy z 80% pewnością możemy wskazać, że karpie będą przemieszczały się wraz z wiatrem, który spycha powierzchniowe, bardziej natlenione warstwy wody ku jednemu z brzegów. Przy tym brzegu będą również gromadziły się znoszone przez wiatr drobne składniki pokarmowe oraz podążające za nimi małe owady i skorupiaki, którymi żywią się ryby.

Co więcej, promienie słoneczne i ciepło powodują także bujny rozkwit roślinności przybrzeżnej (krzewów, drzew i trzcin), w pobliżu której ryby znajdują doskonałą stołówkę.

Stąd można wysnuć prosty wniosek, że miejsca w których powinniśmy poszukiwać karpi latem położone są raczej płytko, a zatem na głębokości nie przekraczającej 3 m.

 

Jesień i zima

Jak już wiemy, karp dąży do możliwie najlepszego zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb biologicznych. Jesienią, kiedy znacznie spada temperatura powietrza, ochładza się także stopniowo woda we wszystkich zbiornikach, a co za tym idzie, ilość tlenu w niej rozpuszczonego wzrasta.

Ze względu na szybsze ochładzanie się przypowierzchniowych warstw wody, płycizny powoli pustoszeją. Skorupiaki, owady i małe ryby przenoszą się w głębsze partie wody. W związku z powyższym cel, w jakim w ciągu lata karpie podążały w kierunku nawietrznego brzegu traci teraz znaczenie.

Ponadto, skoro karp jest stworzeniem ciepłolubnym, również będzie poszukiwał obszarów zbiornika z nieco cieplejszą wodą. Tą znajdzie na głębokości 3-8 m i zazwyczaj tam powinniśmy w tym okresie umieścić nasze zestawy. Tym głębiej, im bliżej mrozów, śniegów i tak przez nas nielubianej zimy.

Zimą zazwyczaj znajdziemy karpie przy dnie zbiornika, jedynie nieznacznie poruszające płetwami. Ich metabolizm jest wówczas spowolniony, żerują bardzo słabo. Ich mała aktywność nie wymaga bowiem zużywania dużej ilości energii.

Co jakiś czas przemierzają jednak niższe partie zbiornika, podnosząc się czasami wyżej w stronę podwodnych półek, na których gromadzi się pokarm. Dlatego w tym okresie dobrze jest położyć zestawy na różnych głębokościach, aby zmaksymalizować swoje szanse na branie.

Kiedy powierzchniowe warstwy wody skute są lodem, jego grubość nie przekracza zazwyczaj kilkudziesięciu centymetrów. Poniżej woda nie zamarza, ponieważ sięgając niżej w stronę dna ma stałą temperaturę 4 stopni Celsjusza oraz największą gęstość, dzięki czemu opada w niższe partie zbiornika.

 

Wpływ ciśnienia

Głębokość przebywania karpi nie jest zależna wyłącznie od tego, jaki miesiąc mamy aktualnie w kalendarzu. Wpływ na to mają też inne czynniki, np. ciśnienie atmosferyczne.

Karp jest rybą, która posiada pęcherz pławny i w związku z tym jest wrażliwy na zmiany ciśnienia. Jeśli ciśnienie jest wysokie, możemy spodziewać się, że ryby będą przebywały bliżej powierzchni wody. Wynika to z faktu, iż ciśnienie w pęcherzu pławnym ryby jest równe ciśnieniu atmosferycznemu plus ciśnieniu, jakie wywiera słup wody na głębokości, na której przebywają.

Dlatego zmieniając głębokości, na jakich przebywa, karp w pewien sposób rekompensuje sobie te różnice.

 

Zaczepy

Późną jesienią karpie zaczynają poszukiwać miejsc do przezimowania. Jeżeli w naszym łowisku występują jakieś zatopione drzewa, zalane kłody czy inne przeszkody, to możemy być pewni, że właśnie w ich pobliżu znajdziemy naszych ulubieńców. Oczywiście zimowisko musi być położone na odpowiedniej głębokości.

Miejsca takie, niezależnie od temperatury, nasłonecznienia i innych czynników, są miejscami przebywania karpi także w innych porach roku. Ryby czują się tu po prostu bezpiecznie i właśnie tu mają początek i koniec stałe trasy ich wędrówek po łowisku.

Znalezienie takich miejscówek jest więc jednym z nielicznych wyjątków, kiedy opisane powyżej wskazówki dotyczące głębokości przebywania karpi schodzą na plan dalszy.

 

Przedstawione w tym artykule wskazówki powinny pomóc w zlokalizowaniu głębokości na jakiej przebywają ryby w różnych porach roku. Jednakże należy każdorazowo uwzględniać inne czynniki, które także mogą mieć na to wpływ, a które są często charakterystyczne tylko dla danego łowiska.

__________________________________________________________________________

Karpiowe pozdrowienia,

Łukasz Potyrało


Autor : Łukasz Potyrało

Dodano : 2010-10-16 23:23:25

Wyświetleń : 14168

Oceniano : 0 razy

Ocena : Nie oceniano
Zaloguj się aby oceniać
Dodaj komentarz
Zaloguj się aby komentować
Komentarze
Brak komentarzy

BAGMAX - Torby i pokrowce na wymiar
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Powercarp.pl 2010r