Wydaje się, że otwarcie własnej restauracji jest zadaniem trudnym, które wymaga pewnego doświadczenia i znajomości branży. Faktycznie, trzeba uzbroić się w pewną cierpliwość i realizować poszczególne zadania krok po kroku. Szalenie istotny jest biznesplan, a także wyposażenie się w sensowny kapitał na start, który na pewno będzie nam potrzebny. Pamiętajmy, że prowadzenie restauracji może być zajęciem bardzo angażującym i czasochłonnym. Daje to jednak możliwość pracy na własny rachunek, gdzie każdego dnia sami jesteśmy dla siebie szafami. Jest to też szansa na odniesienie sukcesu, a także samodzielne zaprojektowanie własnej kariery zawodowej na lata. Na pewno warto więc podjąć się tego wyzwania, zwłaszcza jeśli mamy ciekawy pomysł i doświadczenie w tej branży.
Zacznijmy od wybrania miejsca, w którym znajdzie się nasza restauracja
W przypadku takiego miejsca jak restauracja, odpowiednia lokalizacja gdzieś w centrum lub przy częściej odwiedzanych deptakach na pewno byłaby bardzo przydatna. Tak naprawdę, ta lokalizacja jednak bardzo mocno wpływa na wysokość miesięcznego czynszu, co z kolei przesądza o tym, czy wynajem lokalu jest w ogóle opłacalny. Niektóre działalności potrzebują jedynie niewielkiej budki, takie jak restauracje oferujące dania typu fast food. Jednakże, w przypadku pełnowymiarowej restauracji ze stolikami i obsługą kelnerów- najprawdopodobniej potrzebny będzie większy metraż. Ważne jest więc, aby już na starcie oszacować, jakie są koszty maksymalne, jakie możemy ponosić miesięcznie z tytułu wynajmu. Tego budżetu lepiej nie przekraczać, gdyż szybko mogłoby się okazać, że musielibyśmy zamknąć naszą działalność. Czasem, dobrą decyzją jest wynajem restauracji w odrobinę rzadziej uczęszczanej okolicy, ale jednocześnie postawienie na szeroko zakrojoną promocję lokalu. Takie kampanie mogą naprawdę okazać się strzałem w dziesiątkę. Ciekawą ofertę wynajmu przestrzeni pod restaurację w Krakowie znajdziemy chociażby na stronie https://www.herbewo.krakow.pl/do-wynajecia-lokale-handlowo-uslugowe/
Wynajem to dopiero początek
Znalezienie odpowiedniego lokalu może od nas wymagać wiele poświęcenia. Podczas jego oględzin zwracajmy uwagę na szczegóły i od razu zastanawiajmy się, czy jego układ i wyposażenie będzie można w łatwy sposób dopasować do specyfiki prowadzonego przez nas interesu. Co istotne, dokładnie czytajmy umowę, którą będziemy podpisywać z właścicielem. Zazwyczaj, zawiera ona wszystkie informacje o płatnościach, jakie zobowiązujemy się wykonywać w zamian za możliwość użytkowania lokalu. Umowa zazwyczaj zawiera też informacje o tym, w jakich terminach dokonywać płatności, a także na jaki okres czasu lokal zostaje wynajęty. Zwróćmy uwagę na to, jakie konsekwencje mogą nas spotkać w sytuacji, kiedy chcielibyśmy opuścić lokal przed końcem trwania umowy. Szczególną uwagę przywiązujmy do opłat dodatkowych- dla pośredniczącego biura nieruchomości czy też w formie kaucji, która może być zwrotna lub bezzwrotna. Wszystkie te aspekty są naprawdę bardzo istotne.