odpowiednie odżywianie

Jak się odchudzać, aby faktycznie schudnąć?

Czytamy na temat odchudzania, przechodzimy na dietę… a ona nie daje odpowiednich rezultatów. Rozczarowani i zniechęceni dajemy za wygraną. To pokazuje, że dieta odchudzająca wcale nie jest taka łatwa do wcielenia w życie i wymaga od nas pewnej wiedzy odnośnie produktów oraz nieustannej kontroli. Aby można było powiedzieć, że prowadzona dieta redukcyjna jest jednocześnie skuteczna, ale i bezpieczna dla naszego zdrowia, powinna umożliwiać nam cotygodniowe zrzucanie od 0,5 do 1 kg. Jeśli się nam to nie udaje- najprawdopodobniej coś robimy nie tak. Żeby w ogóle można było mówić o redukcji, dzienna ilość spalanych kalorii musi być większa od dziennej ilości przyjmowanych przez nas kalorii. Wówczas chudniemy. Pamiętajmy jednak, że do tego bilansu zaliczamy także tak prozaiczne czynności jak chodzenie, sprzątanie, a nawet wchodzenie po schodach- do tego wszystkiego potrzebna jest nam energia. Najlepiej jest więc za swój punkt wyjścia przyjąć oszacowanie tego, jak wiele kalorii w ciągu dnia potrzebujemy do życia- aby ani nie tyć, aby nie chudnąć. W tym celu zestawia się takie zmienne jak obecna waga, wzrost czy wiek. Mając oszacowane swoje indywidualne zapotrzebowanie na energię, można komponować swoją dietę oraz korzystać z aktywności fizycznej tak, aby przyjmować mniej kalorii od ilości, którą uznaliśmy za niezbędną- wówczas można mówić o redukcji.

Jak schudnąć- dieta oparta o liczenie kalorii

Kontrola tego, co zjadamy to w praktyce liczenie kalorii. Najlepiej rozplanować dzień na 5 posiłków przyjmowanych co około 3 godziny. Taka dieta podkręca metabolizm i sprawia, że nie będziemy przez cały czas głodni i nie będziemy bez przerwy myśleć tylko i wyłącznie o jedzeniu. Możemy też utrzymywać stały poziom cukru we krwi. Pamiętajmy też o tym, że można chudnąć bez aktywności fizycznej, po prostu utrzymując ujemny bilans kalorii. Jednakże, im więcej kalorii będziemy spalać- tym lepszy będzie nasz bilans na koniec każdego dnia, a dieta będzie mogła nie być aż tak restrykcyjna. W praktyce więc ta aktywność fizyczna może naprawdę bardzo nam pomóc. Licząc kalorie szybko przekonamy się, czego na pewno nie opłaca się nam jeść- potraw kalorycznych, po których bardzo szybko od nowa jesteśmy głodni. Mowa tutaj o daniach kuchni fast food, o słodyczach czy o słonych przekąskach. Ze względów praktycznych- te produkty lepiej zacząć ograniczać od razu.

Kiedy odchudzać się z dietetykiem?

Odchudzanie z dietetykiem jest wskazane w momencie, kiedy planujemy zrzucić bardzo wiele kilogramów- kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt i chcemy to zrobić tak, aby nie narazić swojego zdrowia. Wówczas, lepiej zdać się na kogoś doświadczonego, przykładowo https://projektzdrowie.info/diets/dieta-odchudzajaca/ który zaplanuje redukcję wagi w czasie tak, aby była bezpieczna. Odchudzenie przy współpracy z dietetykiem jest też wskazane w momencie, kiedy na coś chorujemy, mamy przypadłości zdrowotne, a tym samym trudno jest nam samodzielnie opracować dla siebie optymalny jadłospis. Współpraca z dietetykiem jest tez bardzo motywująca- regularne spotkania i kontrolowanie wagi sprawia, że mamy motywację do tego, aby trzymać się wszelkich ustaleń i przestrzegać zasad diety. Wiele osób nie ma w sobie aż tak silnej, wewnętrznej motywacji i taka regularna kontrola jest im po prostu bardzo potrzebna do tego, aby móc osiągnąć pożądany cel.