Dom marzeń- jaki tak naprawdę powinien być?

Każdy inwestor, którego marzeniem jest własna nieruchomość staje przed wieloma dylematami. Tymi najbardziej wstępnymi problemami do rozwiązania jest wybór technologii, w której taki budynek ma powstać, a także wybór dopasowanego do potrzeb, indywidualnego projektu domu. Obok jakże popularnej w naszym kraju technologii murowanej coraz popularniejszym rozwiązaniem są domy z drewna. Są to domy budowane w technologii szkieletowej, które tak naprawdę tak samo dobrze sprawdzają się w praktyce, co domy murowane. Co warto wiedzieć o tej technologii i jakie stwarza ona możliwości? Jak prezentują się koszty wzniesienia takiego budynku w praktyce?

Dlaczego dom szkieletowy stanowi dobrą alternatywę dla domu murowanego?

Dom szkieletowy to inwestycja, którą można ukończyć znacznie szybciej niż budowę domu murowanego. Oczywiście, w bezpośredni sposób przekłada się to także na koszty takiej inwestycji, które są z reguły znacznie niższe. Jedną z największych wątpliwości, jakie mają inwestorzy jest to, czy taki dom będzie dostatecznie energooszczędny. Domy drewniane dawniej budowane w Polsce, często też będące klasycznymi domami z bali raczej nie należały do energooszczędnych. Należy jednak zaznaczyć, że technologia budowania domów kanadyjskich jest czymś zupełnie innym i pozwala także na uzyskanie innych, znacznie lepszych rezultatów.

Wystarczy wejść na stronę jednego z wykonawców takich projektów, na drewdom.com. Można tutaj zobaczyć, jak krok po kroku powstają takie właśnie budynki, a co istotne- jak zastosowana technologia przekłada się na późniejszy komfort termiczny w takim budynku. To, co wyróżnia domy szkieletowe to solidna warstwa ocieplenia zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz, co w praktyce oznacza niemalże całkowite ukrycie drewnianego stelaża wewnątrz budynku. Specjalne folie izolacyjne dodatkowo podnoszą izolacyjność całej inwestycji.

A jaki projekt domu warto wybrać?

Oczywiście, decydując się na dom w technologii szkieletowej musimy wybierać spośród specjalnych projektów właśnie dla tego sposobu budowania. Jak znaleźć odpowiedni projekt domu? Do najmodniejszych i najchętniej wybieranych przez inwestorów rozwiązań należą budynki o prostej bryle i dwuspadowym dachu. Bardzo często do budynku przylega taras na świeżym powietrzu z zadaszeniem. Projekty te wyróżnia otwarty plan na parterze inwestycji, który stwarza możliwość aranżacji przestronnego pokoju dziennego połączonego z kuchnią. Bardzo często wykonywana jest adaptacja poddasza użytkowego, na którym projektuje się strefę sypialnianą lub też bawialnie dla dzieci. Najpopularniejsze są właśnie projekty domów jednorodzinnych o metrażu do około 100 m2. Należy jednak zaznaczyć, że domy wznoszone w technologii szkieletowej stosunkowo łatwo dają się rozbudowywać lub też modyfikować w przyszłości. To również stanowi ich ogromną zaletę.